Inspirace: výroba nástěnného skládacího stolku

Sklápěcí dřevěný stolek

Dnes přinášíme článek trochu jiného formátu než obvykle a věříme, že se vám bude líbit tak, jako nám. Náš dlouholetý zákazník se nám pochlubil fotkou svého výrobku – nástěnného sklápěcího stolku na balkon. Protože víme, že má dílnu vybavenou od nás, poprosili jsme ho o další podrobnosti o jeho dílně a nářadí, které při výrobě použil.

Přečtěte si příběh výroby stolku přímo od zákazníka:

Úkol od manželky zněl jasně: potřebuji malý stolek na balkon, ke křesílku, ale aby nepřekážel!

Nejprve jsem hledal inspiraci na internetu a našel hezké sklápěcí stolky na zeď, ceny tedy pěkné… Mám tedy jasno, vyrobím si ho sám. Manželka návrh schválila, takže jdu na to hned další víkend.

První problém byl materiál. Nějaké laťky a prkénka v dílně mám, ale co deska… Naštěstí jsem vyštrachal zbytek březové překližky z výroby kapovacího stolku na pilu (mimochodem, můžete ho vidět na jedné z fotek), takže bylo vyřešeno.

Další problém k řešení byla prostorová situace na balkoně. Kam ho přidělat? Na zábradlí? Na zeď? Vyřešila to manželka: nejlepší bude tady na zdi, pod parapetem, napravo od dveří. Tak bylo jasno. Jdu na to.

Podle fotky komerčního stolku na internetu, jsem metodou zpětného inženýrství (stejně jako kopírují Číňani naše výrobky) vymyslel postup a plánek a přizpůsobil vše poměrům na balkoně.

Překližku jsem na stolní pile zaříznul, bylo to o fous, zbylo jen pár cm - měl jsem štěstí, nemusel jsem tedy kupovat novou. Rohy a hrany zabrousil. Rozměřil jsem, kam vyjdou pantíky (ty jsem koupil také u Šimka) a trochu jim vybrousil lůžko, aby dobře sedly.

Pak nastalo přerovnávání dílny a hledání vhodných latěk na podpěrnou nohu. Něco jsem našel, ale málo, bylo to jen na tu část na přidělání na zeď. Musel jsem tedy vzít zbytek prkna ze stavby, rozřezat ho a ohoblovat. Naštěstí jsem vloni k Vánocům dostal hoblovku. Takže vyřešeno.

Podpěrnou nohu jsem tedy nařezal dle plánku, skolíkoval a slepil. Opět osadil pantíky. Nastala zkouška a ejhle, zapomněl jsem na to, že panty na desce budou bránit úplnému sklopení nohy. Vyřešeno vybráním střední části horní hrany nohy. A další zkouška už byla OK. Funguje to, myslel jsem si.

Stolek jsem tedy natřel tvrdým voskovým olejem, nic jiného jsem zrovna neměl, ale vypadá to dobře a před vlhkostí ho snad ubrání.

Druhý den jsem vyrazil s příklepovou vrtačkou, vodováhou a vruty a hmoždinkami na balkon, po chvíli zápasení se stolkem jsem si obkreslil značky, vyvrtal díry a stolek přišrouboval.

A objevil další problém, bude třeba zajistit polohu nohy kolmo ke zdi abych si ji třeba nohou nesklopil. Přidělal jsem tedy na spodek stolku doraz, který nohu v kolmé poloze zajistí. Stolek nadzvednu trochu více, pantíky to dovolí, a nohu dám za doraz. Pérování pantíku nohy pak tlačí na doraz a noha je ve správné poloze takto fixovaná. Nechtěně jsem vyrobil takovou vychytávku: desku stačí trochu nadzvednout a noha se tím napružením sama sklopí ke zdi.

Co vám bud povídat, ze stolku má radost nejen manželka, ale i já!

Nářadí, které jsem použil, jsem vám vyfotil, vše koupíte u Šimka 😊.

IMG_1842 - popis

  1. Hoblice Ramia Advance 1500
  2. Rádio Makita DMR112
  3. AKU šroubovák Makita DDF483
  4. AKU příklepová vrtačka Makita DHP489
  5. Sada vrtáků OREN
  6. Vodováha Narex
  7. Vrtací pomůcka Wolfcraft
  8. Palička Extol
  9. Svěrky Wolfcraft
  10. Truhlářská tužka Pica Dry
  11. Sada bitů Narex
  12. T šroubovák Narex
  13. Truhlářský úhelník Festa
  14. Brusné houbičky SIA
  15. Ruční pila Irwin EVO
  16. Lepidlo Titlebond D3
  17. Kolíčky Vlček
  18. Označníky na kolíky
  19. Tvrdý voskový olej Ciranova

IMG_1843 - popis

  1. Stolní pila Scheppach HS-100
  2. Dílenský vysavač Proma PPV-1200

 

IMG_1844 - popis

  1. Odsavač Sheppach DC 100
  2. Hoblovka Roxta RHP-200
  3. Podavač materiálu – tlačidlo
  4. Odsávací hadice, redukce a spony
  5. Prodlužovačky

A jak hotový stolek vypadá?

Ten první obrázek je ona inspirace z internetu.